Jak w końcu zacząć mówić w obcym języku cz.1

Do you know jaki argument słyszę every time  gdy pytam „Dlaczego chcesz się uczyć tego języka?” ? Moi studenci podają ten immortal argument „Bo chcę w końcu zacząć speak!”. I wiecie z czym mają trudności, aby się przełamać?  Speaking, indeed!

Każdy mówi i tak

Really. Mówienie to coś, co robisz na co dzień i tak. Jaka to różnica, which język?

Problemy z childhood dają się we znaki

A raczej: z nauki w szkole. Polska edukacja jest pitiful ; najpierw ci pokazują jak wiele nie potrafisz, uczą reguł, a potem shyly dają ci się odezwać – o ile starczy czasu.  Kończysz szkołę i…nadal nie mówisz!

Egocentrycy nie mówią

Im bardziej człowiek skupiony na tym, jak wypadnie, tym bardziej się nie odzywa. Meantime….

– Understand nadrzędny cel nauki języka obcego: dogadać się z drugim człowiekiem. TYLE. Nie pisać poematy, nie tłumaczyć prezydenta w delegacji. Just come to an understanding.

– Don’t think o tym, jak „wypadniesz”; nauczyciele, którzy chcą słuchać twoich opowieści KOMPLETNIE nie skupiają się na każdym twoim błędzie!! To samo foreignersPut  yourself na odwrotnym miejscu; załóżmy, że pracujesz z foreigner, który stara się mówić po polsku – wychodzi to jak wychodzi, ale jaki jest twój cel, gdy go słuchasz i z nim rozmawiasz? POROZUMIEĆ SIĘ, dogadać. Tyle. Po prostu, TAKE IT EASY!

Don’t try to be interesting cały czas. czy po polsku to robisz? I doubt!  Gadaj o byle czym! Podczas takiej gadki o byle czym nauczysz się wiele.

Don’t try to speak fast.  Płynność w posługiwaniu się foreign language nie polega na szybkości. Daję taką advice ilekroć widzę, że ktoś dał sobie za cel mówić fluently i sądzi, ze musi w tym celu mówić fast. Nie, nie na tym to polega. Mów pomału.

– Bądź easy do zrozumienia. Załatw co masz załatwić. Za to w domowych pieleszach poszukaj expressions, które uważasz za potrzebne, których często używasz podczas konwersacji i dobrze byłoby je znać po angielsku. Ułóż z nimi kilka życiowych sentences i powtórz kilka razy aloud.

Don’t treat języka obcego zbyt poważnie! Ale jako zabawę oraz to…..co i tak robisz na co dzień ;- )

Przecież mówisz anyway!

W następnym odcinku: Jedziemy z praktyką w mówieniu! 🙂

 • Pingback: 3,2,1… START! Zacznij mówić po obcemu! – Miejsce akcji()

 • Pierwszy raz spotykam się z taki żywym łączeniem dwóch języków w tekście 🙂 I to działa, rozumiem Cię! Myślę, że będę częstym gościem na blogu, ponieważ na razie z angielskim mi nie było po drodze 🙂
  Pozdrawiam!

  • No bo po co stresować siebie lub kogoś wymyślając nie-wiadomo-co? Mogę, ale what for? A z tym pisaniem fifty-fifty……piszę tak, jak mówię; ku uciesze jednych i rozpaczy drugich 🙂
   Dzięki za budujący komentarz i oczywiście zapraszam anytime! :))

 • Przede wszystkim trzeba dużo mówić, wprawiać się, ćwiczyć składnię, szukać w głowie słówek lub ich zamienników, za każdy razem robimy postęp. 🙂
  Bookendorfina

  • Tak! A ja marzę o chwili gdy moi studenci nie dadzą mi na zajęciach dojść do słowa 🙂