Uczysz się języka? Rób to po swojemu!

Surely każdy z Was ma swój way nauki języka obcego. I to jest dobre. Don’t let  się przekonać, że jedyna słuszna way to ta, której doświadczałeś/aś w szkole. I że
a) wszystko musisz first write down aby remember
b) You have to
zapisać słowo i się napawać tą notatką even if nie wiesz jak się je wymawia.

Jeśli tak jak ja bardziej lubisz write niż speak albo zamierzasz tłumaczyć teksty – OK, pozostań przy tym. However coś mi podpowiada, że bardzo chciał(a) byś czuć się free mogąc się po prostu z kimś dogadać, opowiedzieć drugiemu człowiekowi jakąś historię, zrozumieć film czy słowa piosenki, or news na BBC.

Do you remember mój post jak zapamiętać nowe słowa? Pomysł podtrzymuję :- ) Ale nawet you have no idea ile energii kosztuje mnie, by moi studenci chcieli freely używać swojej imagination! Niektórym muszę na wielu examples mówić o co w tym chodzi! An example:

Grupka moich studentów na poziomie powiedzmy początkującym, za Chiny Ludowe (ang. no way Jose) nie potrafi zapamiętać takich słów jak : forest,  hill,  desert. So I am telling them; zapamiętajcie taką oto short story:

Forest Gump uciekał do lasu,
Dezerter na pustynię,  a
Benny Hill na wzgórze.

To właśnie rób- usłyszysz jakieś ciekawe słowo- od razu je „nadpisz” ,skojarz z czymś. Ułóż własną piosenkę- piosenki przecież zapamiętujemy szybciej. Dodaj rym, wprowadź to słowo do swojego życia.  Jednym słowem:

 

TCHNIJ ŻYCIE W JĘZYK!

Instead of przykładów, które nic dla ciebie nie znaczą ,a  dotyczą jakiegoś Johna albo Mike’a, zapamiętuj słowa, expressions podkładając to, co bliskie your heart :- )

np.  stopniowanie przymiotników czyli coś w stylu:  dobry- lepszy- najlepszy, duży-większy-największy:
Johnny Depp is more handsome than Robert Pattison!  (wg mnie!) Zakładam, że jesteś younger rocznikiem, więc u ciebie będzie na odwrót 😉

Terminator 1 is worse than Terminator 2 (according to me!) :- )

Pamiętaj, nie istnieją żadne normy i reguły wg których you should learn!

BE  YOURSELF! Dopasuj swoje notatki do SIEBIE and DOODLE ile się da!

 

Kiedy się uczysz, BE YOURSELF! Wiecie co ja do dziś robię? Notuję po swojemu – dotyczy to mainly wymowy. Mam słownik wymowy, a pewnie, że mam – jedna z moich favourite books ale sometimes dopada mnie laziness i nie chce mi się go otwierać- wolę posłuchać wymowy , powtórzyć na głos wiele razy every time inaczej intonując i wymyślając inny example i zapisać my own way :- )  :

NAUCZYĆ SIĘ CZEGOŚ by heart czyli na pamięć

Są rzeczy, które lubię znać by heart.  Z wielu reasons; bo ćwiczą memory, bo mogą się przydać, bo dzięki nim zapamiętuję kolejne słowa.  Taką rzeczą  może być np. a prayer Ojcze Nasz. Mam na to od lat niesamowity i reliable sposób- nie wiem, czy sprawdzi się u ciebie, ale ja tak mam, że jako humanista, paradoksalnie zapamiętuję everything co jest …. numbered czyli ponumerowane. I tak:

  1. Our Father in heaven
  2. Hallowed by your name
  3. Your kingdom come, your will be done
  4. On earth as it is in heaven.
  5. Give us today our daily bread
  6. Forgive us our debts
  7. As we also have forgiven our debtors
  8. And lead us not into temptation
  9. But deliver us from evil (Luke 11,2-4, New King James version Bible)

 

ps. Czy coś cię surprised? Jeśli nie- dam ci a hint ;- ) Potraktuj to jako swoje 2 minuty poprawnej pronunciation. OUR LESSON is finished now ;- )