Oglądaj Azję Express i mów!

Holidays are coming and I hope że gro z Was wybierze się na obcy ląd – tak obcy, że Polish language Wam nie pomoże  nawet  to order coffee :- ) Chociaż…. I’m afraid  że słowo „coffee”  jest zrozumiałe jak świat długi i szeroki. Ale ja nie o tym!
Have you watched program Azja Express ? Ja tak i to co mnie ujęło to fakt, że the participants  spełniali BASIC zadanie języka obcego :  they were able to porozumieć się z drugim człowiekiem! TO jest właśnie basic task w uczeniu się języka obcego! Niekoniecznie poprawność (correctness) niekoniecznie dokładność (accuracy) ale właśnie understand and be understood! – czyli zrozumienie i bycie zrozumianym.  Chcesz dostać się do Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch   ? Nic prostszego – naucz się how to pronounce tę nazwę ! Reszta angielskiego wyda Ci się wówczas as easy as pie. (czyli bułką z masłem)
Nie ucz się skomplikowanych sentences, just  zdecyduj jakie są Twoje priorytety , z czym się zmierzysz podczas podróży  a potem pobytu (np. ja zawsze chcę wiedzieć jak mogę zamówić coffee with milk  najlepiej vegetal i powiedzieć komuś Bless you). The participants of Azja Express też załatwiali każdą rzecz, o jaką im chodziło- a jak wiadomo, czas ich chased!
Im wystarczyły proste komunikaty: transport – fast – eat – one/two – sleep – night. Uwierz, komunikacja pozawerbalna (czyli np.mowa ciała)  odwalą 95% roboty.
Tobie też wystarczą na dobry początek.

Use prostych words. Jeśli to kraj inny niż Anglia (a w tym roku I know that quite popular jest Tajlandia) to use  the words, które zrozumieją ludzie, których mother tongue nie jest angielski.
Nie komplikuj, watch  Azję Express i mów!

ps. A tak w ogóle, jak radzicie sobie w podróży z komunikacją?

A teraz check czy wszystko załapałeś/aś :- )   TEST – KLIK