5 błędów, które popełniasz ucząc się języka.

Nie wiesz,  what for

Chcesz mówić, ba, mówić fluently ale właściwie nie wiesz z kim, gdzie, na jaki topic. Nie grozi Ci też żaden exam. I tak to Twoje learning rozpływa się gdzieś in the fog.
Rada: Sprecyzuj, po co potrzebny Ci język obcy; the biggest success odnoszą ci z moich students, którzy mają jakąś wąską need np. jadą na wakacje i chcą umieć się dogadać w hotelu, nie zamówić w restauracji seafood, którego nie znoszą i dowiedzieć się o drogę. Uczenie się jednej area/branch (np. starting od tej, która wyjątkowo Cię interesuje) daje znacznie większy efekt niż postanowienie: I must know everything !

You don’t set the goals

Czyli nie określasz celów. Jasnym jest, że chcesz umieć i to jest cel, ale… jak to sprawdzić?
Advice:  Załóż, że raz na jakiś czas będziesz zdawać egzamin w którymś z ośrodków egzaminacyjnych by w ten sposób śledzić swój progress. Dodatkowy plus: stały kontakt with językiem.

Too much time tylko z książką

Wiecie, jaki jest najbezpieczniejszy way of learning obcego języka? Ano siedzenie sobie z książeczką >Do nauki języka< z hot tea na biureczku i rozwiązywanie testów, ćwiczonek i podliczanie punkcików. In other words: you keep away from gazet, stron internetowych, filmów, a nawet kontaktu z other people!
Rada: Jeśli uczysz się angielskiego, enter BBC News i try zrozumieć jedynie headlines wiadomości. Wystarczą (except Twej pracy z ukochaną książeczką) 3-4 dziennie. You will get used to (czyli oswoisz się) off-book world : – )

Uczenie się tylko twice a week

Patrz above :- ) Codziennie otaczaj się językiem obcym – let it be krótka informacja, krótki tekst z książki. Powtórzę: You will get used to this, co nieznane, inconvenient  i  soon stanie się naturalne dla Ciebie :- ) Zaglądaj także tutaj, będę zamieszczać krótkie fragmenty for you i nauczę Cię jak z nimi pracować.

„Czekasz na tę jedną chwilę”

WAITING. Czekanie na TEN moment, gdy już otworzysz usta bo będziesz mieć okazję użyć języka obcego! Najgorsze, co może być. Don’t wait na okazję – create the occassion !
Rada: Nie wiesz jak? Szukaj ludzi, którzy też uczą się this same language and speak to them!  W Internecie jest ich całe mnóstwo! Znajdziesz ich pod hasłem ‘language exchange’.
Nie czekaj, bo jeśli nic nie robisz,  if nie robisz progres, cofasz się. Tak to z językiem jest – każdy dzień bez foreign language jest regresem.

„Don’t wait to be love – love anyway” – jak głosi moje ulubione saying.
Dziś je sparafrazuję: „Don’t wait to be learnt – learn anyway”.

 

 

 

 

  • Ann

    Fajnie napisane 🙂