Jak rozumieć teksty czytane?

Read in English!” – mówią. I to jest OK i też do tego Cię encourage, ale jak to zrobić, aby się not discourage i jeszcze understand? To ja powiem from personal experience: obecnie uczę się German language, nie czytam jakichś longer tekstów, a dopiero  short sentences, ale ponieważ it is  6. język obcy, którego się uczę, już wiem, jak nie dać się zwieść (mislead) w tych okolicznościach :- )

Sekretem nie jest to, byś rozumiał each word ale żebyś zrozumiał o czym jest tekst. If you can ustalić, czy
tekst mówi o czym positive czy negative, jaki jest przedmiot całego tekstu to jest sukces.

Jak ustalić, że I KNOW? Przeczytaj tekst (wybierz length i topic) i ustal czy zrozumiałeś o czym jest tekst. Ale chwileczkę :- ) Tu jest miejsce na największe deceivingAby wyjść zwycięsko z tego, wyobraź sobie, że obok Ciebie siedzi osoba, której masz streścić o czym jest przeczytany tekst!
Bo wiesz jak to jest: czytasz sobie i mówisz to yourself: Acha, spoko, more or less wiem o czym jest. I tak łatwo deceive yourself ;- ) Ale if you are asked o to, żeby powiedzieć o czym jest tekst, będziesz more careful. Ja siebie tak sprawdzam;  jeśli I am able to tell the plot (jestem w stanie opowiedzieć wątek) albo najważniejsze informacje np. w przypadku news, wiem, że zrozumiałam tekst. A to dodaje pewności i zachęty by czytać w foreign language ;- )

HOW TO START?

Start from ….news :- ) Wejdź sobie np.na stronę CNN News i ustal, czy rozumiesz o co chodzi z headlines.
Raczej tak, bo do majority wiadomości masz pictures. I liczby. Look at this:

Na middle obrazku mamy jakiś crash. Po nazwach wiemy, że w Waszyngtonie, a po numbers, że są ofiary (jedyne co sprawdzić w słowniku „dead” i „injured”) .Z obrazka we can see że to nie plane crash ale train crash czyli katastrofa pociągu.

Czytajcie headlines, podobno nowdays ludzie nie czytają i tak niczego poza headlines. W news jest to fajne, że te same stwierdzenia, słowa powtarzają się. (E.g. ogłosił, powtórzył, zdecydowali, mówi, ranni, zabici, zaprzecza itd.)
Z czasem możesz zdobyć się na akt odwagi i open the whole text. And read 😉

Skocz do mojego nowego działu – Teksty do czytania in English. To moje autorskie teksty. Może you ‚ll like them :- ) Możesz w komentarzu below napisać, co you understood z danego tekstu = o czym jest.

Good luck!